Bizi Arayın.. +90 (531) 232 48 09

Sağlık Muhabiri

Sağlık Muhabiri

Fonksiyon Fizyoterapi ve Manuel Terapi Merkezi’nin kurucusu uzman fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar, manyetik rezonans terapi yöntemi ile geniş bir hastalık yelpazesinde çok başarılı sonuçlar alındığını belirtti.

Almanya’da MR’a girip çıkan hastaların ağrılarında azalma olduğunu gözlemleyen fizik mühendisleri; yaptıkları araştırmalar sonucunda her bir hastalık ve eklem için ayrı ayrı çalışan tedavi yatakları ve kartları oluşturarak MR’ın onbinde bir gücünde bir frekansla tedavi etmeyi başarmışlardır. 39 ülkede yaklaşık 20 yıldır başarı ile uygulanan nükleer manyetik rezonans terapi sistemleri(MBST) 2010 yılından beri ülkemizde de pek çok kişinin problemine çözüm ortağı olmaktadır.

Yıllarca süren bilimsel çalışmalar sonucunda MR temelli bu yöntem hidrojen protonlarının manyetik titreşimleri esasına göre düzenlenerek kemik ve eklem hastalıkları için kanıta dayalı bilimsel tedavi yöntemi olarak kabul görmüştür.MBST;etkilenen alanın hidrojen protonlarına potansiyel enerjiyi yerleştirmek için 3 farklı elektromanyetik alanı kullanarak çalışmaktadır.Bu potansiyel enerji hidrojen protonları tarafından serbest bırakılır ve Larmor frekansını kullanarak enerjinin ,hedef doku tarafından emilimi sağlanmaktadır.

Sorunun temel kaynağını tedavi etmeyi hedefleyen terapatik nükleer manyetik rezonansın (MBST);belirli problemlerde cerrahiye ihtiyaç duymadan kıkırdak ve kemiği başarılı bir şekilde yenilediği gösterilmiştir.

Sadece ses dalgası olan ve radyasyon içermeyen bu terapi sistemi; başarısız ameliyatlar sonrası,vücut içerisinde metal varken de rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Çok kısa sürede başarılı sonuçların kazanılmasını sağlayan Nükleer Manyetik Rezonans Terapi Sistemleri’ni (MBST) ;her türlü kas ve tendon yaralanmalarında, kemik ve eklemi ilgilendiren problemlerde,spor sakatlıklarında,kireçlenmelerde,ağrı durumlarında ayrıca kemik erimesinde etkin bir şekilde kullanmaktayız.

Son derece etkin, ağrısız ve yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemi olan MBST; Alman teknolojisinin bir ürünü olup; kendi yaratıcısı Med Tec firmasına 2014 ve 2016 yıllarında yenilikçi ürün ödülünü getirmiştir.

2015 yılında Avusturya da MBST ile ZEBRA BALIKLARI üzerine moleküler düzeyde yapılan çalışmanın; Biyolojik Saati düzelttiğine dair bulgular elde ettikleri yapılan bir poster çalışmasında sunmuşlar. 2017 Nobel Tıp Ödülü aşağıda detaylarını göreceğiniz üç Amerikalı bilim adamına verildi.Moleküler düzeyde hücrelerin kendi içinde Biyolojik Saati (The Circadian Clock)nasıl işlettiklerini buldular. (Poster çalışmasının orjinalini ekli dosyada bulabilirsiniz).Bunun üzerine Medtec(MBST nin sahibi)firması önümüzdeki 20 yıl için ;Mbst nin biyolojik saat üzerine ilgili yapılacak tüm çalışmaların patentini almış.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımlarında; geri dönüşsüze en yakın iyileşmeyi sağlamak için farklı manuel terapi, mobilizasyon teknikleri, osteopati, psiko-nöro-immünoloji uygulamaları, akupunktur, egzersiz reçeteleri, elektroterapi yöntemleri, biorezonans gibi pek çok tedavi yöntemi ile yumuşak dokuları, kasları, ligamentleri ilgilendiren pek çok problemi rahatlıkla tedavi edebilimekteyiz. Ancak; osteoartrit (kireçlenme), bel-boyun fıtıkları, kireçlenmeler ve bunun gibi hastalıklarda olduğu gibi eklemi ilgilendiren, daha derine penetre olmayı gerektiren durumlarda farklı tedavi seçeneklerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Kireçlenme Problemleri; Kronik eklem ve kemik rahatsızlıkları için uygulanan yaygın tedavi yöntemleri radikal ve kalıcı sonuçlar sağlayamadığında Nükleer manyetik rezonans terapi sistemleri(MBST) mantıklı bir alternatif oluşturmakta ve sonuca çok ciddi katkılar sağlamaktadır.
Tedavi öncesi var olan şikayetlerin ve klinik bulguların, tedavi sürecinde hızla yok olmasının yanı sıra 6.aydan sonra çekilen MR’larda iyi yönde anlamlı değişiklikler görülmektedir.Genel iyileşme %80-95 oranında görülmektedir.

Tedavi süreci ;5-10 gün arasında değişmekte ve günde bir saat sürmektedir
Prestijli üniversiteler ve araştırma enstitüleri tarafından yapılan pek çok çalışmada;kıkırdak yenilenmesinin olduğu ve klinikte önemli gelişmeler yarattığı gösterilmiştir.

Diz,el,ayak,bel-boyun,kalça eklemlerinde gelişen tüm kireçlenmelere bu tedavi uygulanabilmektedir.

Bel ve Boyun Ağrıları-Fıtıkları’nda da bahsettiğimiz bilinen tedavi yöntemlerinin yanı sıra nükleer manyetik rezonans terapi sistemleri ile oldukça iyi sonuçlara ulaşmak mümkün olmaktadır.
Randomize,çift kör ve plasebo kontrollü yapılan tüm çalışmalarla sonuçların etkinliği kanıtlanmıştır.

Osteoporoz(Eemik Erimesi);kemik yapısının bozulması ile kemik yoğunluğunu azaltan ilerleyici bir hastalıktır.İskelet yapısındaki kemiklerin güçsüzlüğü bel,sırt,kalça,el bileğinde kırılganlığı arttırarak küçük travmalarda bile kırıklara yol açabilmektedir.

Egzersiz ve ilaç tedavileri dışında çok da seçenek üretilemeyen kemik erimesi tedavisinde ;nükleer manyetik rezonans terapi sisteminin kemik yoğunluğunu arttırarak kırık riskini ve kemik erimesine bağlı ağrıları azalttığı gözlenmektedir.

http://saglikmuhabiri.com/wp-content/uploads/2017/12/WhatsApp-Image-2017-12-20-at-20.51.44.jpeg

Copyright MBST © 2015 Tüm Hakları Saklıdır